AJGA Announces Rolex Junior Players of the Year & Junior All-America Teams

Steve Breazeale October 28, 2020
AJGA marker 1080x608

The top junior golfers in the United States were recognized on October 28, as the American Junior Golf Association announced its Rolex Junior Players of the Year and Rolex Junior All-America Teams for 2020.

As the title sponsor of the AJGA, Team TaylorMade would like to congratulate these elite golfers, who excelled both on the course and off during their competitive season.

Rose Zhang and Kelly Chinn earned the prestigious Rolex Junior Players of the Year honors.

The Rolex Junior All-America Teams included 48 boys and 48 girls, ranging in age from 14- to 19-years old, from 26 states and seven countries, including Australia, Canada, China, Japan, Portugal, South Korea and the U.S.

2020 Rolex Junior All-Americans

Boys - First Team

Jonas Appel of Encinitas, California

Kelly Chinn of Great Falls, Virginia – 2020 Rolex Junior Player of the Year (2nd honor)

David Ford of Peachtree Corners, Georgia (2nd honor)

Maxwell Ford of Peachtree Corners, Georgia

Benjamin James of Milford, Connecticut (2nd honor)

Thomas Morrison of Dallas, Texas

Luke Potter of Encinitas, California (3rd honor)

Gordon Sargent of Birmingham, Alabama (3rd honor)

Preston Summerhays of Scottsdale, Arizona

Jackson Van Paris of Pinehurst, North Carolina (4th honor)

Karl Vilips of Perth, Australia (5th honor)

Wells Williams of West Point, Mississippi (2nd honor)

Girls - First Team

Brooke Biermann of Wildwood, Missouri

Zoe Antoinette Campos of Valencia, California (4th honor)

Leigh Chien of Irvine, California

Megha Ganne of Holmdel, New Jersey (2nd honor)

Xin (Cindy) Kou of (China) Whittier, California (5th honor)

Lynn Lim of Gallatin, Tennessee

Alexa Pano of Lake Worth, Florida (4th honor)

Bohyun Park of (South Korea) Farmers Branch, Texas (3rd honor)

Catherine Rao of Camarillo, California

Kelly Xu of Claremont, California (2nd honor)

Michelle Zhang of (China) Plano, Texas (2nd honor)

Rose Zhang of Irvine, California – 2020 and 2019 Rolex Junior Player of the Year (5th overall honor)

Boys - Second Team

Luke Clanton of Miami Lakes, Florida

Kiko Francisco Coelho of (Portugal) Lake Mary, Florida

Luke Coyle of Campbellsville, Kentucky

Scotty Kennon of Bradenton, Florida (2nd honor)

Yuki Moriyama of (Japan) Las Vegas, Nevada (2nd honor)

Jackson Rivera of San Diego, California (3rd honor)

Brett Roberts of Coral Springs, Florida (2nd honor)

Luke Sample of New York, New York

William Sides of Tulsa, Oklahoma

Caleb Surratt of Indian Trail, North Carolina

Brendan Valdes of Orlando, Florida (2nd honor)

Evan Vo of Austin, Texas

Girls - Second Team

Jasmine Koo of Cerritos, California

Jaclyn LaHa of Pleasanton, California

Dianna Lee of San Diego, California

Kyung Eun Lee of Honolulu, Hawaii

Mackenzie Lee of North Little Rock, Arkansas

Ashley Menne of Surprise, Arizona (4th honor)

Kiara Romero of San Jose, California

Kaitlyn Schroeder of Jacksonville, Florida

Bailey Shoemaker of West Edmeston, New York

Grace Summerhays of Scottsdale, Arizona

Lucy Yuan of (Canada) San Diego, California

Sophie Zhang-Murphy of Saratoga, California

Boys - Honorable Mention

Kevin An of Riverside, California

Mahanth Chirravuri of Chandler, Arizona

Tucker Clark of Phoenix, Arizona (2nd honor)

John Daly II of Clearwater, Florida

Kaelen Dulany of Keller, Texas

Ryan Dupuy of Baton Rouge, Louisiana

Ethan Gao of Alpharetta, Georgia

Andrew Goodman of Norman, Oklahoma (2nd honor)

Jake Griffin of Kensington, Maryland

Jonathan Griz of Hilton Head Island, South Carolina (2nd honor)

Zach Heffernan of Fair Oaks Ranch, Texas

Piercen Hunt of (Canada) Hartland, Wisconsin (2nd honor)

Daniel Kim of Mukilteo, Washington

Zach Kingsland of Austin, Texas

Gaven Lane of Argyle, Texas

Jay Nimmo of Benton, Kentucky (2nd honor)

Anawin Pikulthong of Gilbert, Arizona

Mehrbaan Singh of Ashburn, Virginia

Jase Summy of Keller, Texas

Matthew Troutman of Louisville, Kentucky

Jack Usner of The Woodlands, Texas (3rd honor)

Keaton Vo of Austin, Texas (2nd honor)

Connor Williams of Escondido, California

Jordan Wilson of Edmond, Oklahoma

Girls - Honorable Mention

Kynadie Adams of Gallatin, Tennessee

Amari Avery of Riverside, California (4th honor)

Gianna Clemente of Warren, Ohio

Loralie Cowart of Winston, Georgia

Lauren Gomez of Murrieta, California

Sara Im of Duluth, Georgia

Taylor Kehoe of Strathroy, Ontario, Canada

Eunice Kim of Edgewater, New Jersey

Frances Kim of Rolling Hills Estate, California

Alexsandra Lapple of Pinehurst, North Carolina

Katie Li of Basking Ridge, New Jersey

Jacqueline Nguyen of Houston, Texas

Lauryn Nguyen of Seattle, Washington

Makenzie Niblett of Austin, Texas

Amanda Sambach of Davidson, North Carolina (2nd honor)

Katherine Schuster of Kill Devil Hills, North Carolina

Elina Sinz of Katy, Texas

Zoe Slaughter of Houston, Texas

Kendall Todd of Goodyear, Arizona

Casey Weidenfeld of Pembroke Pines, Florida (2nd honor)

Meagan Winans of Richardson, Texas

Ashley Yun of West Covina, California (2nd honor)

Caiyi (Flora) Zhang of (China) Bradenton, Florida

Reagan Zibilski of Springfield, Missouri

Congratulations to all of those honored. Great playing!